STwebinaari: Netvisorin käyttövinkit tilintarkastajille

Järjestimme maaliskuussa jäsenillemme webinaarin, jonka aiheena on Netvisorin käyttövinkit tilintarkastajille.

Järjestimme maaliskuussa jäsenillemme webinaarin, jonka aiheena oli Netvisorin käyttövinkit tilintarkastajille.

Tilintarkastajat käyttävät työssään useita erilaisia taloushallinnon ohjelmistoja. Haluamme tukea jäseniämme ohjelmistojen tuntemuksessa ja tehokkaassa käytössä, ja järjestämme siitä syystä tänä vuonna maksuttomia STwebinaareja yhteistyössä eri ohjelmistotalojen kanssa. Ensimmäinen webinaari koski Netvisorin käyttöä.

STwebinaari: Netvisorin käyttövinkit tilintarkastajille

Marja-Liisa Lohtander

Aika: Tiistai 14.3.2023 klo 15–16.30
Paikka: Webinaari / tallenne
Kenelle: Suomen Tilintarkastajat ry:n jäsenille

Puhuja: Marja-Liisa Lohtander, Accounting Advisor, Visma Solutions Oy

Webinaarin tallenne ja aineistot ovat jäsentemme katsottavissa ST-verkkopalveluissa (vaatii kirjautumisen).

Tutustu myös Netvisorin päivitettyyn ohjeeseen tilintarkastajille >

Jaa artikkeli

X
LinkedIn

Lisää samasta aiheesta

Tunnistammeko tekoälyn riskit?

Tekoälyn kehitys etenee vauhdilla. Generatiiviset tekoälytyökalut ovat jo osa monen tilintarkastajan arkea, ja agenttinen tekoäly mahdollistaa yhä itsenäisemmin toimivat järjestelmät. Tekoäly tarjoaa merkittäviä mahdollisuuksia tilintarkastuksen laadun ja tehokkuuden kehittämiseen, mutta sen käyttö edellyttää myös uudenlaisten riskien tunnistamista ja hallintaa.

Digitaaliset merkinnät eivät ole automaattisesti osa tilintarkastusta

Pörssilistattujen kestävyysraportointiyritysten emoyhtiöiden tilinpäätöslukujen digitaaliset tunnisteet eivät ole osa lakisääteistä tilintarkastusta, eikä niiden varmentaminen ole pakollista. Sama lähtökohta koskee myös muita kestävyysraportointiyrityksiä niiden digitaalisten rekisteröintivelvoitteiden osalta. ESEF-taksonomian mukaan merkityt digitaaliset konsernitilinpäätökset puolestaan varmennetaan edelleen arvopaperimarkkinalain säännösten mukaan.

Scroll to Top