Suomen Tilintarkastajat ry sai uuden hallituksen

Suomen Tilintarkastajat ry:n hallitus sai uuden kokoonpanon vuosikokouksessa Helsingissä 8.6. Hallituksen puheenjohtajaksi kaksivuotiselle kaudelle valittiin Aleksi Martamo, Deloitte.

Suomen Tilintarkastajat ry:n hallitus sai uuden kokoonpanon vuosikokouksessa Helsingissä 8.6. Hallituksen puheenjohtajaksi kaksivuotiselle kaudelle valittiin Aleksi Martamo, Deloitte.

Kirjoittaja: Henna Ristikangas | Kuva: Terhi Mattila

Kuvassa vasemmalta: Sari Hakala, Osmo Valovirta, Aleksi Martamo, Teemu Laitinen, Mirel Leino-Haltia, Ilkka Kujala ja Markku Katajisto. Kuvasta puuttuu Tuomas Ilveskoski.

Suomen Tilintarkastajat ry:n hallitus suuntaa tulevaan kauteen osin uudistunein vahvistuksin. Hallituksen kaksivuotiskaudelle 2022–2024 puheenjohtajaksi valittiin Aleksi Martamo sekä varapuheenjohtajiksi Sari Hakala ja Osmo Valovirta.

Aleksi Martamo lähtee tulevaan puheenjohtajan tehtävään luottavaisin mielin ja korostaa luottamuksen merkitystä. ”Rakennamme osaltamme sidosryhmien luottamusta tilinpäätöksiin ja muuhun taloudelliseen raportointiin, ja olemme itse luottamuksen arvoisia. Luotettava taloudellinen raportointi edistää koko Suomen menestystä myös epävakaina aikoina.”

Lisäksi hallituksen jäseniin saatiin uutena vahvistuksena Markku Katajisto. Hallituksen jäseninä jatkavat aiemmasta kokoonpanosta tutut henkilöt: Tuomas Ilveskoski, Ilkka Kujala, Teemu Laitinen ja Mirel Leino-Haltia.

Yhdistykselle myös uusi kunniajäsen

Tilaisuudessa päästiin myös juhlaviin tunnelmiin, kun vuosikokouksessa myönnettiin kunniajäsenyys yrittäjäneuvos, HT-tilintarkastaja Erkki K. Mäkiselle. Mäkinen on aktiivisella ja sitoutuneella toiminnallaan antanut merkittävän panoksen kirjanpidon ja taloudellisen raportoinnin sekä tilintarkastustoimialan kehittämiseen. Hän on henkilökohtaisella esimerkillään toteuttanut koko uransa ajan Suomen Tilintarkastajat ry:n missiota: auttaa ammattikuntaa menestymään ja tuomaan lisäarvoa elinkeinoelämälle ja yhteiskunnalle.

Yhdistyksen henkilökunta onnittelee lämpimästi uutta hallitusta sekä kunniajäsentä!

Suomen Tilintarkastajat ry:n hallituksen kokoonpano 2022–2023:

Aleksi Martamo, puheenjohtaja, Deloitte
Sari Hakala, varapuheenjohtaja, NeonAudit Oy
Osmo Valovirta, varapuheenjohtaja, EY
Tuomas Ilveskoski, jäsen, NeonAudit Oy
Markku Katajisto, jäsen, PwC
Ilkka Kujala, jäsen, Grant Thornton
Teemu Laitinen, jäsen, SYS Audit Oy
Mirel Leino-Haltia, jäsen, hallitusammattilainen, Professor of Practice, Aalto-yliopisto

Jaa artikkeli

Lisää samasta aiheesta

Kestävyysraportoinnin varmennus

Tämä kestävyysraportoinnin varmennussuositus (1/2025) on laadittu kestävyysraportointitarkastajien käyttöön, ja se on tarkoitettu sovellettavaksi kirjanpitolain 7 luvun mukaan laadittujen kestävyysraporttien varmennuksissa. Suosituksen tavoitteena on kehittää hyvää varmennuskäytäntöä ja yhtenäistää varmennusten raportointia.

Lue lisää

Tilintarkastajan raporttimallit 2024 päivitetty

Tilintarkastajan raportointi -kirja on yksi tärkeimmistä tilintarkastajan työssään käyttämistä julkaisuista. Vuosittain päivitettävä julkaisu on nyt ilmestynyt ST-Verkkopalvelussa ja painettuna kirjana. Olemassa oleviin malleihin on tehty muutoksia muun muassa konsernien kertomuksiin, sekä kertomuksiin, jossa tilintarkastaja lausuu toimintakertomuksesta.

Lue lisää

Suomen Akatemia on julkaissut päivitetyn tilintarkastajan raporttipohjan tutkimushankkeiden tarkastuksiin

Suomen Akatemia toimii tieteellisen tutkimuksen rahoittajana, joissa keskeisimpiä rahoituksen saajia on yliopistot ja tutkimuslaitokset. Suomen Akatemian rahoittamassa tutkimushankkeessa voi olla rahoitusehtoihin perustuva tarkastusvelvoite. Tilintarkastajan tulee käyttää Suomen Akatemian rahoittamien hankkeiden tarkastusten raportoinnissa Akatemian julkaisemaa tarkastusraporttipohjaa. Raporttipohja on päivitetty syksyllä 2024.

Lue lisää

ST-Akatemian tuotteet ja palvelut

Tytäryhtiömme ST-Akatemia tarjoaa kattavimman valikoiman koulutuksia ja julkaisuja taloudellisen raportoinnin ja yritysverotuksen muuttuviin tietovaatimuksiin.

Scroll to Top