Tilintarkastuksen asiantuntijajoukko kasvaa – Onnea vuoden 2024 HT-, KHT- ja JHT-tilintarkastajat

Patentti- ja rekisterihallitus on julkaissut vuoden 2024 tilintarkastajatutkintojen tulokset. Onnittelemme lämpimästi uusia HT-, KHT- ja JHT-tilintarkastajia!

Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) julkisti tänään 9. joulukuuta vuoden 2024 tilintarkastajatutkintojen suorittaneet. Lämpimät onnittelut kaikille tutkinnon läpäisseille – upea saavutus!

Tilintarkastajien osaaminen on nyt tärkeämpää kuin koskaan, kun maailma kaipaa vastuullista talousosaamista ja läpinäkyvyyttä. Uudet HT-, KHT- ja JHT-tilintarkastajat tuovat alalle tuoretta näkökulmaa ja asiantuntemusta, ja heidän panoksensa on ratkaiseva niin yritysten kuin julkisten organisaatioiden menestykselle.

Hyväksytyt suoritukset vuonna 2024

Tänä vuonna PRH hyväksyi yhteensä 198 suoritusta, mikä on 39 suoritusta viime vuotta enemmän. Osa tutkinnon läpäisseistä henkilöistä suoritti useamman tutkinnon. Suoritukset jakautuivat seuraavasti:

  • HT-tutkinnossa hyväksyttiin 125 henkilöä
  • KHT-tutkinnossa hyväksyttiin 66 henkilöä
  • JHT-tutkinnossa hyväksyttiin 7 henkilöä

Tutkinnot suorittaneet, nimensä julkaistavaksi hyväksyneet henkilöt löytyvät PRH:n verkkosivuilta.

Valmistuneita juhlitaan tammikuussa!

Haluamme juhlistaa tutkinnon suorittaneita tilintarkastajia ja nostaa yhdessä maljan hienolle saavutukselle!

Kaikille joulukuussa 2024 tutkinnon suorittaneille järjestetään onnittelutilaisuus Tilintarkastajapäivässä 10. tammikuuta 2025 Pikku-Finlandiassa. Paikalle koulutuspäivään kutsutaan myös muita tilintarkastajia ja alan sidosryhmiä. Onnittelutilaisuus alkaa klo 16.30, ja tarjolla on kuohuvaa, pientä syötävää ja livemusiikkia!

Kutsut tilaisuuteen lähetetään valmistuneille sähköpostitse. Tilaisuus on kutsutuille tutkinnon suorittaneille maksuton. Mikäli et jostain syystä saanut kutsua, ota yhteyttä: henna.ristikangas@tilintarkastajat.fi

Tervetuloa jäseneksi!

Suomen Tilintarkastajat ry toivottaa kaikki uudet tilintarkastajat lämpimästi tervetulleiksi yhdistyksen jäseniksi. Jäsenenä saat käyttöösi monipuoliset jäsenedut, kuten:

  • Ammatilliset ohjeistukset ja suositukset
  • Jäsenetuhintaiset koulutukset ja tapahtumat
  • Verkostoitumismahdollisuudet kollegojen kanssa

Joulukuussa jäsenhakemuksensa jättäneiden kesken arvotaan 100 euron lahjakortti Suomalaiseen Kirjakauppaan. Arvonta suoritetaan tammikuussa.

Lue lisää jäseneduista ja hae jäseneksi jo tänään!

Onnittelemme lämpimästi uusia HT-, KHT- ja JHT-tilintarkastajia!

Jaa artikkeli

Lisää samasta aiheesta

Tilintarkastajapäivä 2025: Koulutusta, keskusteluja ja juhlahumua

Helsingin Pikku-Finlandiassa 10. tammikuuta järjestetty Tilintarkastajapäivä avasi näyttävästi vuoden koulutustapahtumat. Tilaisuuteen kokoontuivat tilintarkastusalan ammattilaiset, alan tuoreet tulokkaat sekä lähimmät sidosryhmät kuulemaan ajankohtaisia teemoja sekä juhlistamaan tuoreita HT-, KHT- ja JHT-pätevyytensä saavuttaneita tilintarkastajia. Päivä huipentui alalla ansioituneiden palkitsemiseen ja iltajuhlaan.

Lue lisää

ST-Akatemian tuotteet ja palvelut

Tytäryhtiömme ST-Akatemia tarjoaa kattavimman valikoiman koulutuksia ja julkaisuja taloudellisen raportoinnin ja yritysverotuksen muuttuviin tietovaatimuksiin.

Scroll to Top