Ilmoitusvelvollinen, kuinka tunnistat asiakkaasi? Vastaa kyselyyn.

Tässä kyselyssä selvitetään käytössä olevia asiakkaan tuntemisen prosesseja. Vastaamalla edistät aiheen tutkimusta.

Tässä kyselyssä selvitetään käytössä olevia asiakkaan tuntemisen prosesseja. Vastaamalla edistät aiheen tutkimusta.

Kirjoittaja: Olli Kojola | Kuva: Vesa Sammalisto

Rahanpesulaki on lisännyt regulaatiota ilmoitusvelvollisille tuntuvasti, mikä on aiheuttanut lisää hallinnollista työtä.

Tässä anonyymissa kyselyssä selvitetään käytössä olevia asiakkaan tuntemisen prosesseja. Vastaamalla edistät YAMK-opinnäytetyötä ”Rahanpesulain mukaisten ilmoitusvelvollisten AML- ja KYC-prosessit”.

Opinnäytetyö ja sen tutkimustulokset ovat ilmoitusvelvollisten ja heidän edunvalvojiensa sekä nykyisten ja uusien palveluntarjoajien vapaasti hyödynnettävissä tuntemistietoprosessien parantamiseen ja kehittämiseen. Tietoja voidaan hyödyntää myös kouluttamiseen sekä palveluiden tuottamiseen.

Tietoja kyselystä

Olen Olli Kojola ja opiskelen Jyväskylän Ammattikorkeakoulussa, Organisaation ja talouden johtamisen -koulutusohjelmassa. Tämä kysely on osa ylemmän AMK-tutkinnon opinnäytetyötäni.

Opinnäytetyöni tavoitteenani on tutkia, kuinka yritykset, jotka ovat rahanpesulain 444/2017 mukaan ilmoitusvelvollisia (pl. maksuvälitystoimiluvan haltijat), ovat järjestäneet

  • asiakkaiden tuntemistietojen keräämisen
  • riskiarvion laatimisen toiminnasta ja asiakkaista
  • edellä mainittujen tietojen prosessoinnin.

Tutkimuksen tavoitteena on lisäksi tutkia ja arvioida valvovien viranomaisten toimenpiteitä ja ohjeistusta. Tutkimuksen aineisto kerätään anonyyminä Webropol-kyselynä. Kysely ei sisällä tunnistetietoja, joilla tutkimuksen kohteet olisi mahdollista yksilöidä.

Kiitos etukäteen vastauksestasi!

Ystävällisin terveisin
Olli Kojola
N2548@student.jamk.fi

Jaa artikkeli

X
LinkedIn

Lisää samasta aiheesta

Jakeluvelvoitelain ilmoitusvelvollisuus uudistui

Liikennesähkön jakelijan on ilmoitettava Energiavirastolle latauspisteiden kautta liikenteeseen toimitetun sähkön määrä, jos jakelija on tehnyt jakeluvelvoitelain 6 a §:ssä tarkoitetun sopimuksen liikennesähkön toimittajan kanssa. Ilmoitusvelvollisuuteen liittyen on säädetty myös tehtäviä tilintarkastajalle. Vuoden 2025 tiedot tulee ilmoittaa maaliskuun 2026 aikana.

Lue lisää

Tarkennuksia vakuutusyhtiölain muutoksiin

Suomen Tilintarkastajat ry on antanut sosiaali- ja terveysministeriölle lausunnon koskien vakuutusyhtiölain uudistusta (VN/3048/2025). Lausunnossa korostamme tarvetta selkeyttää tilintarkastajan roolia ja tehtäviä sekä tarkastuksen kohdetta vakavaraisuutta ja taloudellista tilaa koskevan kertomuksen yhteydessä julkaistavan taseen tarkastamisessa.

Lue lisää

Tilintarkastajan raporttimallit 2025 päivitetty

Tilintarkastajan raportointi -julkaisu on yksi tärkeimmistä tilintarkastajan työssään käyttämistä julkaisuista. Vuosittain päivitettävä julkaisu on nyt ilmestynyt Oma ST:ssä ja painettuna kirjana. Olemassa oleviin malleihin on tehty muutoksia muun muassa apporttia koskeviin raporttimalleihin ja kestävyysraportoinnin varmennusta koskeviin malleihin.

Lue lisää

ST-Akatemian tuotteet ja palvelut

Tytäryhtiömme ST-Akatemia tarjoaa kattavimman valikoiman koulutuksia ja julkaisuja taloudellisen raportoinnin ja yritysverotuksen muuttuviin tietovaatimuksiin.

Scroll to Top