KILAlta lausunto fuusiovoiton kirjaamisesta tuloslaskelmaan

Fuusiovoitto kirjataan tuloslaskelmassa lähtökohtaisesti liiketoiminnan muihin tuottoihin.

Pääsääntö:

Kirjanpitolautakunta ottaa lausunnossaan (KILA 2018/1984) kannan, jonka mukaan fuusiovoitto kirjataan tuloslaskelmassa lähtökohtaisesti liiketoiminnan muihin tuottoihin vastaavasti kuin fuusiotappio merkitään liiketoiminnan muihin kuluihin.

Poikkeus:

Tästä pääsäännöstä voidaan kuitenkin poiketa esimerkiksi silloin, jos kirjanpitovelvollinen perustellusti osoittaa, että fuusiovoitto on luonteeltaan rahoitustuottoon rinnastuva erä. Tällöin lautakunnan mukaan fuusiovoitto on mahdollista esittää rahoitustuottojen erässä. Näin toimittaessa tilinpäätöksen laatimisperiaatteista ja liitetiedoista tulee ilmetä perustelut menettelylle.

Tutustu lausuntoon täällä >

Jaa artikkeli

X
LinkedIn

Lisää samasta aiheesta

Uudet kirjanpito-ohjelmien opasvideot nyt Oma ST:ssä

Tilintarkastajan Perusosa -hyllyyn on lisätty neljän yleisesti käytetyn kirjanpito-ohjelman opasvideot, jotka auttavat tilintarkastajia tutustumaan ohjelmistojen keskeisiin toimintoihin. Videoilla ohjelmistotoimittajien asiantuntijat esittelevät muun muassa aineiston hakemista, raportointia, tositteiden tarkastelua ja käyttöoikeuksia tilintarkastajan näkökulmasta.

Hallitus esittää laajoja muutoksia osakeyhtiö- ja osuuskuntalainsäädäntöön

Hallitus esittää merkittäviä muutoksia osakeyhtiö- ja osuuskuntalainsäädäntöön. Ehdotukset keventäisivät yritysten hallinnollista taakkaa, sujuvoittaisivat yhtiöoikeudellisia menettelyjä ja vaikuttaisivat myös tilintarkastajien työhön muun muassa lausunto- ja todistusvaatimusten sekä vahingonkorvausvastuuta koskevan sääntelyn osalta.

Scroll to Top