IFAC: Audits of Less Complex Entities

IFAC on tunnistanut pienten ja vähemmän monimutkaisten yritysten tilintarkastukseen liittyvät haasteet.

Kansainvälinen tilintarkastajaliitto IFAC, joka julkaisee muun muassa ISA-standardeja, on tunnistanut pienten ja vähemmän monimutkaisten yritysten (less complex entities) tilintarkastukseen liittyvät haasteet ja aloittanut niihin vastaamiseen julkaisemalla keskustelupaperin. Keskustelupaperilla esitellään kolme mahdollista tapaa ratkaista LCE-tilintarkastukseen liittyviä ongelmia: ISA-standardien uudistaminen, kokonaan uusi erillinen LCE-standardi tai standardien soveltamisohjeistuksen lisääminen.

IFAC pyytää keskustelupaperiin kommentteja 12.9.2019 mennessä.

Tutustu keskustelupaperiin >

Lisää samasta aiheesta

Kestävyysraportoinnin varmennus

Tämä kestävyysraportoinnin varmennussuositus (1/2025) on laadittu kestävyysraportointitarkastajien käyttöön, ja se on tarkoitettu sovellettavaksi kirjanpitolain 7 luvun mukaan laadittujen kestävyysraporttien varmennuksissa. Suosituksen tavoitteena on kehittää hyvää varmennuskäytäntöä ja yhtenäistää varmennusten raportointia.

Lue lisää

Tilintarkastajan raporttimallit 2024 päivitetty

Tilintarkastajan raportointi -kirja on yksi tärkeimmistä tilintarkastajan työssään käyttämistä julkaisuista. Vuosittain päivitettävä julkaisu on nyt ilmestynyt ST-Verkkopalvelussa ja painettuna kirjana. Olemassa oleviin malleihin on tehty muutoksia muun muassa konsernien kertomuksiin, sekä kertomuksiin, jossa tilintarkastaja lausuu toimintakertomuksesta.

Lue lisää

Suomen Akatemia on julkaissut päivitetyn tilintarkastajan raporttipohjan tutkimushankkeiden tarkastuksiin

Suomen Akatemia toimii tieteellisen tutkimuksen rahoittajana, joissa keskeisimpiä rahoituksen saajia on yliopistot ja tutkimuslaitokset. Suomen Akatemian rahoittamassa tutkimushankkeessa voi olla rahoitusehtoihin perustuva tarkastusvelvoite. Tilintarkastajan tulee käyttää Suomen Akatemian rahoittamien hankkeiden tarkastusten raportoinnissa Akatemian julkaisemaa tarkastusraporttipohjaa. Raporttipohja on päivitetty syksyllä 2024.

Lue lisää

ST-Akatemian tuotteet ja palvelut

Tytäryhtiömme ST-Akatemia tarjoaa kattavimman valikoiman koulutuksia ja julkaisuja taloudellisen raportoinnin ja yritysverotuksen muuttuviin tietovaatimuksiin.

Scroll to Top